ההבדל בין הגברים לילדים הוא מחיר הצעצועים שלהם. :)

הגדרות ומושגים למתחילים

מדריך לטיסנאי המתחיל . . .

לפני שמתחילים לדבר על טיסנים, מומלץ להכיר כמה מושגי יסוד בסיסים.
הרשימה מתחת מותאמת למתחילים בתחום, ניתן למצא באתר הסברים מפורטים על נושאים מורכבים הקשורים לתחביב הטיסנאות.

"טיסן" - (RC Model) כלי טייס קטן בלתי מאוייש "מונחה רדיו" (נשלט על ידי שלט רחוק). טיסנים מונעים על ידי מספר מנועי ניטרו, בנזין, סילון וחשמלי. קיימים גם טיסנים חופשיים, כלומר לא מונעים על ידי מנוע.

"מצת" - (Plug) מורכב בראש המנוע ובנוי בצורת בורג ובו חוט להט אשר מצית את תערובת הדלק הדחוס בתא הבעירה. במנועי בנזין המצת פועל על ידי ניצוץ של מתח גבוהה ואילו במנועי ניטרו חוט להט מצית את התערובת.

"בוסטר" - (Booster) משמש לחימום חוט הלהט המצוי בפלג, ובכך מאפשר את התנעת המנוע. לאחר שהמנוע הונע, אין צורך ב־Booster מאחר וחוט הלהט נשאר לוהט בשל פעולתו הרציפה של המנוע. ניתן להשתמש גם בחיבור למצבר הרכב לצורך חימום המצת על ידי Power Panel שיתאים את המתח והזרם לדרישת המצת.

"מתנע" - (Starter) מנוע חשמלי בעל ראש גומי המוצמד ל־Spinner ומסובב אותו עד להתנעה (בשילוב עם Booster). להתנעת מסוק שלט רחוק משתמשים במתנע המצוייד במוט המתחבר למנוע המסוק. ישנם טיסנים ומכוניות שלט רחוק המצויידים במתנע מובנה, כלומר הוא מורכב על הטיסן או המכונית באופן קבוע.

"ספינר" - (Spinner) חרוט מפלסטיק או מתכת המצוי בחזית הטיסן. משמש להורדת הגרר (התנגדות האויר לתנועה דרכו), לחיבור ה־Starter בעת ההתנעה ובעיקר למראה הטיסן.

"מדחף" - (Propeller) מורכב על ציר המנוע ותפקידו לדחוף אויר אחורה ואת הטיסן קדימה. ישנם סוגים רבים של מדחפים והם נבדלים זה מזה בחתכים, בפסיעה, בגדלים ועוד. השוני בא ליידי ביטוי ביכולת הטיסה, במהירות והכוח המופעל על הטיסן.

"סרוו" - (Servo) מנוע חשמלי (לרוב קטן) הכולל מעגל משוב אלקטרוני וגלגלי שיניים המניע חלקים בטיסן (מצערת, הגה גובה, מאזנות וכו´) ה־Servo מחובר למקלט ומקבל ממנו מתח ו"פקודות" - אות חשמלי, מתי ולאיזה כיוון לנוע.

"משדר" - (Transmitter) שלט הנמצא בידי המטיס ודרכו נשלט הטיסן. תנועות הגאי הטיסן נשלטות על ידי שידור המגיע מהמשדר למקלט ומשם לערוץ יעודי ולסרוו.

"מקלט" - (Receiver) התקן הנמצא בתוך הטיסן, המכונית או המסוק ומפענח את האותות הנשלחים מן השלט ומעביר פקודות ל־Servo (ראה למעלה).

"מאזנת" - (Aileron) חלק בקצה שפת הזרימה של הכנף השולט על סיבסוב כלי הטיס על ציר המנוע.

"הגה גובה" - (Elevator) חלק המחובר למייצב הגובה ושולט על עילוי הזנב, לעיתים משמש מייצב הגובה כולו כהגה. תנועת ההגה מעלה תוריד את הזנב מה שיגרום לטיסן לנסוק ולהיפך.

"בלזה" - (Balsa) סוג עץ בעל צפיפות נמוכה במיוחד המשמש לבניית דיגמי טיסנים ולאדריכלות. בלזה לטיסנים שוקלת כשליש מסוגי עצים אחרים.

"עילוי" - (Lift) הכוח המופעל על טיסן או מטוס ומחזיק אותם באויר. לפרטים נוספים עברו למאמר על עילוי וגרר.

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...