ההבדל בין הגברים לילדים הוא מחיר הצעצועים שלהם. :)

מערכות (Distributed Spread Spectrum (DSS

הסבר על ספקטרום מפוזר

תמונת DSS

אפשר לדמות מערכות שלט רחוק המיישמות את טכנולוגיית Distributed Spread Spectrum לדרך מהירה בעלת מספר נתיבים בהם רכבכם נראה כאילו הוא מופיע באקראיות בנתיבים שונים.
ובמונחי רדיו, בשונה מתחום התדרים הצר מאד שבשימושם של מערכות שלט רחוק פס צר שבהן נפגשנו עד היום, משדר 2.4GHz DSS משתמש בתחום רחב של תדרים לשליחת מידע אל המקלט.

אז מה הטעם בפיזור באופן כה דליל?

אם נעצור ונחשוב על כך, אם מכוניתנו הפועלת בשיטת DSS פוגשת מכונית נוספת בדרך המהירה לא תהיה לכך השפעה גדולה. רכבכם לא יחסם על ידי רכב אחר היות שהוא ימשיך בנסיעה בנתיב אחר שאינו חסום.
במונחי רדיו, אות (או כמה אותות) המשודרים בו זמנית ממשדרים אחרים לא ישפיעו בצורה משמעותית על מערכת השלט רחוק שלך, היות ואלו יחסמו רק מספר זעיר של אותות שנשלחו. למעשה, כל עוד הדרך המהירה אינה חסומה כמעט לחלוטין, לפחות חלק מהאותות המשודרים יצליחו להעביר את המידע אל המקלט.
יותר מכך, גם אם משדר DSS נוסף (או אפילו כמה) פועלים באותו ערוץ, לא סביר שיתקיימו הפרעות היות שהוא ידלג בין הנתיבים בסדר ובקצב שונה.
אם כך במערכות DSSS, שתי המופעים האחרונים של SS מציינים Spread Spectrum ושני הראשון מציינים Direct Sequence. הם מתייחסים לסדר ולתדירות בהן רכבכם עובר בין הנתיבים.

כיצד מתמודד DSSS עם הפרעות

אנלוגית שדה הקרב

כדי להבהיר את הדרך בה מתמודדות מערכות שלט רחוק DSSS עם הפרעות ומניעת "הפלות" אעזר באנלוגית שדה הקרב.
כשצבא יוצא לשדה הקרב המודרני, הוא מסודר באופן "מפוזר" וזה בדיוק מה שמבצע DSSS, הוא מפזר את אותות השידור על תחום רחב יותר מאשר המקרה עם ציוד FM/PCM.
בדיוק כמו בשדה הקרב, קשה יותר להרוג אויב כאשר הוא מפוזר על חזית רחבה, וכך גם עם אותות רדיו DSSS.
הסיכויים שיריית רובה בודדת אכן תפגע בחייל בשדה הקרב נמוכה משמעותית כאשר החיילים פזורים ומרווחים לאורך כל החזית. עם DSSS, באופן דומה מפוזרים אותות הרדיו שלך בשכבות דקות מאד לרוחב כל הטווח ובכך למעשה לירי האויב אין כמעט השפעה, כל הירי אינו עז.
לשם השוואה, ניתן להשמיד בקלות קבוצה צפופה של חיילים על ידי מרגמה או ירי צפוף ממכונת ירייה. מצב זה דומה לציוד הרדיו הישן שברשותך ה"מופל" על ידי הפרעות או הפעלת משדר אחר הפועל באותו תדר בזמן שאתה מטיס.
נשאלת השאלה מה קורה אם מישהו מפעיל שלט רחוק DSSS נוסף הפועל באותו ערוץ שאתה משתמש כבר?
היות ש-DSSS מפזר את החיילים באופן כה דליל על כל שדה הקרב, יש מספיק מקום למחלקה נוספת מצבא אחר לחלוטין לרוץ בין השורות בלי ששתי הקבוצות יתנגשו.

אילו מערכות שלט רחוק משתמשות ב-DSSS

כל המערכות המשתמשות כיום בטכנולוגיית 2.4GHz Spread Spectrum, משתמשות בישום מסויים של DSSS, אך אחרות כמו Futaba FASST ו-Spektrum/JR משתמשות בטכניקות אחרות להציע הגנה טובה אף יותר כנגד הפרעות.
מערכות נוספות שזכו בקהל מעריצים קטן הן XPS, Assan ו-iMax. אלו משתמשות ב-DSSS אך נראה כי אין להן דרך יעילה להתמודד עם אותן הפרעות שבמערכות אחרות אינן מופיעות.

תוכן העיניינים:
אז איך בדיוק עובד שלט רחוק רחב פס (Spread Spectrum)?
כיצד פועלות מערכות שלט רחוק מסורתיות?
מערכות (Distributed Spread Spectrum (DSS
כיצד פועלות מערכות שלט רחוק FHSS
לא לקחת שום סיכון
סיכום לפי יצרן


מקור: 2.4GHz Radio Control Explained
תודה לברוס סימפסון מ־RCModelReviews.com על הרשות לתרגם.

Thanks to Bruce Simpson from RCModelReviews.com for the permission to translate.

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...