ההבדל בין הגברים לילדים הוא מחיר הצעצועים שלהם. :)

פרטים טכניים

כפי שהזכרתי בעמוד הקודם, כדי לספק חיבור אמין בין המשדר למקלט מערכת ה-WFly משתמשת בארבע ערוצים בתחום ה-2.4GHz.
הערה שיש לשים לב אליה היא שהמערכת אינה מתאימה עצמה, ברגע ההדלקה היא מקצה את ערוצי העבודה שלה בלי כל התחשבות לרעש שעלול להיות נוכח בתחום. בבדיקה, המערכת בחרה שתי ערוצים מתוך הארבעה בתחום שמילאתי בכוונה ברעש בעוצמה גבוהה למדי. המערכת עדיין עבדה אך אם הייתה מקצה את כל הערוצים מחוץ לאיזור הרועש של תחום התדרים הייתה לה יכולת כפולה של עמידות להפרעות.


Spectrum analysis of WFly 2.4GHz
שמתי לב שבשלבי האיתחול הראשונים, בחרה המערכת להקצות את שתי הערוצים הנמוכים בטווח קרוב מאד אחד לשני – חופפים למעשה.
Spectrum analysis of WFly 2.4GHz
כיבוי והפעלה מחדש של המשדר יביא להקצאה הגיונית יותר של ריווחי הערוצים בתחום. אין לי מושג מדוע נצפית התופעה, יתכן ש-WFly יכולים להסביר זאת.
ביצועי המקלט

שני המקלטים שנסקרו גם השש וגם התשע ערוצים, היו בעלי רגישות זהה. למרות זאת, בטווחים ארוכים הגיוון המוצע על ידי המקלט בעל תשעת הערוצים עשוי להשתלם.
בכל מקרה ,במהלך הבדיקות, לא נצפתה בעיה עם טווח השידור של מערכת ה-WFly. בדומה לכל שאר המערכות מבוססות הפס הרחב שנבדקו, המערכת מציעה טווח מספק בהחלט גם עבור מטיסי רדיו קיצוניים ביותר.
איזור אחד בו הציגו המקלטים עליונות הוא זמן האיתחול הקצר. לאחר ניתוק והחזרת החשמל נדלקו המקלטים כמעט מיידית. למעשה זמן האתחול היה כמעט קצר מידי מכדי להמדד.
WFly 2.4GHz brownout voltage
כשמשלבים את יכולות ה"איתחול המיידי" המוצלח (אך לא הטוב ביותר) ביחד עם הביצועים תחת מתח עבודה נמוך, נראה כי מקלטי WFly הם חבילה מוצלחת למדי. גן כשהמתח שסופק למקלט ירד בהתמדה, המשיך המקלט לעבוד עד למתח של 3.1 וולט. זהו נתון טוב מאד אך גם מערכות אחרות הוכיחו יכולות דומות ויותר.
כפי שהוזכר מעל, במונחים של עמידות להפרעות, ארבעת ערוצי הפעולה דואגים למערכת המספקת חיבור רדיו איתן בין המשדר למקלט. במהלך הבדיקות מצאתי כי קשה (כמעט בלתי אפשרי) להשבית את מערכת ה-WFly אלא אם משתמשים באמצעים מלאכותיים עד כדי גיחוח.
מודול המשדר

WFly 2.4 GHz transmitter opened

בשונה מרוב חבילות המודול / מקלט  2.4GHz בשוק, WFly מגיע אך ורק בתצורה תואמת פוטבה / Hitec.
מודול השידור מתאים למשדרי פוטבה 9C ולדגמי Hitec אך מיקומה של האנטנה עלול להוות בעיה בשימוש עם משדרי Hitec. על פי רוב אני מעדיף מודולים בעלי אנטנה על פלטפורמה קטנה או בליטה. מקרה זה יוצא דופן כיוון שהמשמעות בשימוש במשדר Hitec הינה שהאנטנה מופנת כלפי מטה ועל מנת להניח את המשדר יש לסובב אותה ולאחר מכן לסובב בחזרה על מנת להשתמש במשדר.
WFly יכולים לפתור את הבעיה על ידי קידוח נוסף בכיוון הנגדי של הפלסטיק. מה שיאפשר פירוק קל ונוח של מחבר האנטנה ואז למקמו באופן שיתאים למשדר שברשותכם.
לבד מההערה בנוגע לחוסר האיזון בבחירת תדרי השידור שהועלתה קודם, מודול המשדר נראה מתפקד ובנוי באופן משביע רצון.
בכל אופן, אני מעיר כי WFly מציינים טווח מיתחי עבודה מ-9 ועד 12 וולט. המתח הנמוך, 9 וולט, נראה מעט גבוהה, במיוחד לאור העובדה שכמעט כל רכיבי האלקטרוניקה בתוך משדר רדיו מודרני עובדים בתחום של 2.5 עד 5 וולט.
עובדה מעניינת היא שהגדרות ה"אל-כשל" (Failsafe) נשמרות על ידי לחיצה על לחצן הקישור (Bind) שעל מודול המשדר בניגוד למה שנפוץ יותר ברוב המערכות, לחיצה על לחצן שנמצע על המקלט. זה שינוי חיובי, משמעותו שאפשר לשנות את הגדרות ה"אל-כשל" ללא צורך בהתעמקות בקרבי הטיסן או מסוק.
דבר נוסף שהרשים אותי במערכת ה-WFly הייתה רמת ההפרדה (רזולוציה) הגבוהה שמציעה המערכת. בשילוב עם מקלט תשעת הערוצים מוצעת תצורה מעולה עבור טיסה חלקה ומדוייקת שאין שני לה בתחום ( אם להאמין למפרט היצרן בנוגע ל-WFly).
סיכום

קשה לטעות עם מערכת ה-WFly אשר מלבד הקושי בשימוש עם מערכות Hitec וחוסר במודול למערכות תואמות JR מציגה תכנון טוב מאד.
דוגמה מצויינת נוספת לחדשנות של WFly היא מיקומו של לחצן השמירה להגדרות האל כשל, על מודול השידור ולא על המקלט. משמעות הדבר שאינך צריך לפרק את כנפי הטיסן או לחפור לתוך קרביו כדי לשנות את ההגדרות כפי שנדרש עם רוב מודולי ה-2.4 האחרים.
עם זאת, מערכת ה-WFly חסרה את האפשרות להקטנת עוצמת השידור עבור בדיקות טווח בדומה למותגים מוכרים או דגמי FrSky כך שבדיקת טווח הופכת להיות בעייתית. אולי הגיע הזמן שמישהו ייצר אנטנת דמי קטנה שסופגת ביעילות את קרינת המשדר ומאפשרת רק לאות חלש לצאת. זה יאפשר לכל המערכות בדיקת טווח בטווחים הגיוניים.
במקור נראה היה כי WFly תימכור באמצעות רשת של מפיצים אולם לאחרונה היא החלה למכור ישירות דרך eBay. זו עלולה להתגלות כחרב פיפיות.
מצד אחד ניתן לראות כי המחירים ירדו מ-$145  לסט של מודול שידור ומקלט עד ל-$120 למודול שידור עם זוג מקלטי 9 ערוצים. אין פשוט דרך להצדיק את המחיר הקודם, המחיר הנוכחי מפתה הרבה יותר.
נראה כי המערכות של WFly מתקשות להתאים עצמן לדינמיות של סביבת שידורי הרדיו (RF)  שאותן ניתן למצא בתחום ה-2.4GHz וזו נקודה לרעה. בכל אופן, WFly משתמשת במספיק מתחום התדרים מה שנותן חיבור רדיו חסון בין המשדר למקלט.

מצד שני, האם היא תמכר?
ובכן, אם אתם הבעלים של אחד משלטי הרזולוציה הגבוהה ה-WFly 9 ערוצים הוא המודול / מקלט שיאפשר שימוש מלא ברזולוציית ה-12 Bit או 4096 צעדים.
בכל אופן, אם בבעלותכם שלט Hitec או Futaba, הסיכויים הם שיהיה קשה ל-WFly למכור לכם. ל-WFly חסרה האפשרות לטלמטריה או רשת התמיכה שמציעה Hitec עם מערכת ה-Optima AFHSS או מה שמציעה Futaba עם FASST שלה.
באופן אישי הייתי רוצה לראות עד כמה טוב פועל הסט מודול / מקלט 9 ערוצים של WFly. יש לי תחושה שהרזולוצייה הגבוהה מאד (פי ארבע מזו של Hitec Aurora 9 וכפולה מזו של Futaba ו-JR) תמשוך את תשומת ליבם של אלו המטיסים טיסות ארובטיות מדוייקות או מגמות תובעניות אחרות.

יתרונות:
•    בנויה היטב
•    עמידות טובה בפני הפרעות (משתמשת ב-4 חלקים של הטווח)
•    מקלט קל משקל עם יציאות כלפי מעלה וכלפי הקצה
•    ביצועים טובים במתח נמוך
•    זמן איתחול מצויין באמת
•    קלה לקישור (Bind) וחיבוריות מהירה
•    תנועת סרוו חלקה באופן קיצוני עם רזולוציה מצויינת
•    יעילה מאד, קלה להגדרת אל כשל (Failsafe)
•    אישורי FCC ו-FC
חסרונות:
•    מודול משדר לא נוח לשימוש עם שלטי Hitec
•    כבלי אנטנה מסוככים למקלט עשויים לא להתאים לחלק מההתקנות
•    לא נבדקים רעשים בטווח התדרים לפני הקצאת ערוצי תקשורת

 

סקירה: WFly 2.4GHz מודול שידור ומקלט - חלק ראשון

 
נושאים קשורים:

כיצד עובדת מערכת שלט רחוק מבוססת 2.4GHz
מקור: Review: WFly 2.4GHz module and receivers

תודה לברוס סימפסון מ־RCModelReviews.com על הרשות לתרגם.

Thanks to Bruce Simpson from RCModelReviews.com for the permission to translate.

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...