ההבדל בין הגברים לילדים הוא מחיר הצעצועים שלהם. :)

× נושאים רבים בתחום הטיסנאות חופפים לרובוטיקה, פורום הרובוטיקה שלנו הוא המקום לדון בהם. סרוואים יעודיים לרובוטים, ארדואינו, תכנות, אלקטרוניקה ועשה זאת בעצמך.

בחירת מנועים ופרופלויים ל-quadcopter

24 מרס 2015 19:43 #1 מאת ישראלי
היי,
במסגרת פרויקט גמר של בתואר אני בונה quadcopter.
השבב עליו אני עובד הוא arduino (לא מדובר בפרויקט מפלצתי לכן אני עובד איתו).
התחום שלי הוא תוכנה ואין לי כל ידע בטיסנים (אפילו בחיים לא הטסתי אחד :whistle: ). הידע באלקטרוניקה גם הוא מועט מאוד.

רציתי בבקשה המלצתכם לבחירת מנועים ל-quadcopter שלי.
אני בעיקרון מחפש מנועי brushless 30A 2Xcw, 2xccw שמתחברים ל-ESC.
המבחר באינטרנט הוא עצום, אני לא יודע מה אני צריך לבחור, הבנתי שמהירות הסיבוב לא בהכרח משפיעה על הכח בסופו של דבר. גם בחירת הפרופלויים הבנתי שצריך לבחור היטב.

אשמח אם תעזרו לי להחליט או תמליצו לי על מנועים כאלה.

תקציב למנועים ופרופלויים: 300-400 שקלים.
שילדה: כרגע אין, אבל כנראה ארכוש שילדת carbon שהגודל הכולל הוא 30-40 ס"מ (אשמח גם להמלצה).

תודה

Please התחברות או צור חשבון to join the conversation.

יותר
24 מרס 2015 21:18 - 24 מרס 2015 21:18 #2 מאת IziG
ברוך הבא לפורום.

בניית Quad מאפס היא לא דבר פשוט אבל גם לא משימה בלתי אפשרית.
ארדואינו יכול, עם הקוד והתוספים הנכונים, לבצע את העבודה. אם עדיין לא חיפשת, Ardupilot ו-APM בגוגל יתן לך מידע נוסף.

לגבי המנועים / פרופים שאתה מתעניין בהם, כתבת משהו מאד כללי, 2Xcw, 2xccw מתייחס לזוג שמסתובב עם כיוון השעון וזוג מנועים שמסתובב נגד כיוון השעון.

גודל של 40 ס"מ הוא די גדול, למעשה זה פחות או יותר הגודל של הרחפן פנטום DJI. אתה צריך סוללה שתוכל לספק את הזרם למנועים האלו.

מהירות הסיבוב אכן לא משפיעה באופן ישיר, או בלעדי על הכוח. למדחפים יש מדד של פסיעה וגודל, השילוב של מהירות הסיבוב של המנוע, הפסיעה וגודל הפרופ נותנים את הדחף של המערכת. בנוסף, שים לב שמהירות הסיבוב תלויה במתח שאתה מספק למנוע. המנועים נמדדים בסל"ד לוולט, מה שמופיע כ-KV. כלומר אלפי סל"ד לוולט, מנוע שמדד ה-KV שלו הוא 1,000 עם סוללה של שלשה תאים, יכול להגיע ללא עומס ל-11,000 סל"ד. אותו מנוע עם סוללת ליפו 4 תאים שהמתח שלה הוא 14.8 וולט, יגיע לסל"ד קרוב ל-15,000.

עכשיו לשאלה שלך לגבי בחירת מנוע, אם נלך על מה ש-DJI בחרו עבור רחפן הפנטום 2 שלהם, מדובר במנועי 920KV שבנויים לעבוד עם סוללות ליפו של 3 עד 4 תאים וצורכים עד 17 אמפר.

לגבי מדחפים, על הרחפן שלי (תוכל לראות אותו באשכול הזה ) מותקנים פרופים במידה 9047, המידות של הרחפן דומות מאד ל-Phantom DJI 2 וגם המנועים שלו מסתובבים בסל"ד דומה, 950KV. אני מניח שזו צריכה להיות הבחירה שלך כאן.

בקרי מהירות אלקטרוניים צריך לבחור כמובן לזרם גבוה יותר, 30 אמפר בוודאי יספיקו. רק לידיעה כללית, ישנים בקרים שמגיעים עם גרסת Firmware מותאמת לרחפנים. מה ההבדל אתה שואל? הם מגיבים מהר יותר. היות שהניהוג של הרחפן מבוסס על שינוי סל"ד של המנועים, יש לכך השפעה משמעותית. לא בטוח שזה ישנה ברחפן ראשון שבנוי לפרוייקט גמר אבל טוב לדעת.

עם המידע הזה אתה יכול לדעתי להתקדם ולבחור רכיבים ראשונים. קשה לי לתת לך המלצות עם קישורים היות שלא קניתי את החלקים בנפרד. אם תתעקש ננסה להפנות אותך לכיוון שאני הייתי בוחר אם הייתי בונה משהו דומה.
עריכה אחרונה:24 מרס 2015 21:18 ע"י IziG.

יותר
24 מרס 2015 23:36 #3 מאת ישראלי
קודם כל הרחפן שלך מדהים.
נתת פה המון המון דגשים חשובים ובאמת תודה על כך.
רק כדי לעשות סדר, היתי מעונין ש״נרכיב״ יחד רחפן עם מפרט מדויק (כדי שאני אלך ואחפש).
מנועים? dji brushless 950kv?
סוללת lipo איזה דגם?
שילדה?
אם אפשר בבקשה מפרט מדויק. לפי המפרט המדויק הזה (סוג/ברקוד מדויק) אני אלך לרכוש.

התקציב הכולל: 750 שקלים.

כמה דגשים:
את הקוד של הארדואינו אני בעצמי כותב (אני סטודנט להנדסת תוכנה וזה למעשה הפרויקט גמר שלי).
כל החלקים ושאר הרכיבים האחרים ארכוש בנפרד ללא קשר לתקציב.

תודה רבה(:

יותר
25 מרס 2015 09:05 #4 מאת IziG
המנועים של DJI יחרגו מהתקציב שלך, אני אחפש מאוחר יותר הערב מנועים עם פרמטרים דומים ובמחיר שיתאים לפרוייקט שלך.
בין 900 ל-1,000kv יתאימו לרחפן שאתה מתכנן.

סוללות ליפו של 2,500 עד 3,000 מילי אמפר עם 3 עד 4 תאים. יש היום בעיה לרכוש בחו"ל סוללות היות שעלות המשלוח עומדת על עשרות דולרים. חברות השילוח הרגילות והדואר לא מעבירים סוללות כאלו, צריך לשלוח אותם עם UPS או חברת בלדרות דומה והעלויות בהתאם.

שילדה, ראיתי די נחמדה במשהו כמו 10$ לפני משלוח, בערב אשלח לך קישור.

יש לי עוד רעיון נחמד להציע לך, ראיתי אותו באתר ששחכתי לשמור במועדפים רחפנים מטורפים ופשוטים לבניה. באותו אתר החברה בונים את הרחפנים מצינורות קרבון, פשוט חותכים חכת דייג איכותית, מצליבים שני צינורות ויש לך שילדה חזקה מאד בעלות של חכה מ-agora.co.oil :)

יותר
25 מרס 2015 13:51 #5 מאת ישראלי
אני ממתין לתגובתך בנושא עם הפירוט המתאים. ממש תודה רבה (:

יותר
25 מרס 2015 19:56 #6 מאת IziG
אז ככה, נתחיל במנועים ובקרים:
מנוע בראשלס בסל"ד של 1,000kv ובהספק "סיני" של 235w:
www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2147..._26_1000KV_235W.html

בקר מסדרה איכותית יחסית ובזרם של 25A, מספיק גבוה כדי שהמנועים מעל לא יוכלו לשרוף אותו:
www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2163...arch=turnigy%20plush

שים לב שזה בקר סטנדרטי, כלומר בעל Firmware שמתאים לכל הישומים. נדמה לי שישנה דרך לשדרג את הגירסה המותקנת עליו לבד, אני אחפש את המאמר שקראתי בעבר. אני אחפש גם בקרים מהסידרה היעודית לרחפנים. בכל מקרה הבקר הזה יעשה את העבודה בלי בעיה.

עם הפרופים אני טיפה מתעכב. הסיבה היא שאני מחפש פרופים איכותיים שיקטינו את הסיכוי לרעידות מיותרות. היות שאתה בונה את הרחפן על בסיס ציוד עשה זאת בעצמך, אני אנחש שתבחר בג'ירו פשוט יחסית. סביר להניח שהוא יהיה רגיש יותר לרעידות, בנוסף לכך שהארדואינו בעצמו לא מגיע בגירסה מוקשחת. אלא אם כן אתה תבנה לו מארז שיגן עליו.

מייד כשאמצא סט עם מספיק המלצות או כזה שישכנע אותי שכדאי לנסות אותו, אוסיף את הקישור המתאים.

יותר
25 מרס 2015 20:11 #7 מאת ישראלי
ראשית תודה רבה!
אני מתכון לרכוש Accelerometer שאני מניח שיוכל לספק לי נתונים טובים עם רגישות טובה לגבי רעידות.
בכל מקרה, על פרופים פחות היתי מתפשר, כי אני חושב שזה יכול להוריד ממני הרבה כאב ראש מיותר אולי בעתיד.

לגבי שילדה יש משהו שהוא גם מוכן? עדיף carbon?

וסתם בכללי, ראיתי ב-ebay את זה:http://www.ebay.com/itm/F450-ATF-Quadcopter-Frame-Kit-DJI-920KV-Brushless-Motor-DYS-Simonk-30A-ESC-/281447034474?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item41878cee6a

והיתי שמח לשמוע את דעתך (אולי זה יכול להתאים..)

יותר
25 מרס 2015 20:24 #8 מאת ישראלי
ודבר נוסף, אם יש אופציות נוספות זולות יותר לגבי כל הרכיבים והחלקים, אז בהחלט גם יכולה להיות אפשרות.
הסיבה היא כי יש רכיבים נוספים בפרויקט עצמו שלא לקחתי בחשבון.
תודה.

יותר
25 מרס 2015 20:52 #9 מאת ליעד דיין
אתה צריך לחשוב על המשקל של הרחפן. תתחיל בלהחליט מה יהיה המשקל שאתה רוצה, אבל שזה יהיה משקל הגיוני. אל תגיד סתם 500 גרם. רחפן בגודל שאתה מתכנן צריך לשקול קצת פחות מק"ג אחד.

לפי זה אפשר יהיה לעזור לך לבחור מנועים שיכולים להטיס אותו אבל לא יהיו יקרים יותר מידי. ההמלצה למנועים שקיבלת מעל יכולים להטיס גם רחפן של 1500 גרם ואולי טיפה יותר. אם אתה לא הולך להעמיס עליו ציוד FPV אז תתכנן למינימום משקל.

תסתכל על המנוע הזה hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14732

הוא שוקל טיפה פחות וגם המחיר שלו נמוך יותר. מתחת לזה אתה כבר לוקח סיכון שהמנועים יעבדו קשה מידי כדי להחזיק את הרחפן באויר. הוא מסתובב קצת מהר יותר ממה שכדאי אבל לא צריכה להיות לך בעיה רצינית עם זה. רק תשים לב שהוא בנוי ל 2 עד 3 תאים לעומת 3 עד 4 במנוע מעל.

אתה יכול גם לקנות ESC של 20 אמפר פשוטים יותר. הבקר שקיבלת קישור אליו ממש טוב, יש לי כזה אבל יותר חזק על המסוק שלי והוא עובד טוב כבר הרבה זמן ולא מתחמם גם כשהמסוק טס 3D.

מה יהיה על הרחפן בנוסף למינימום שצריך לטיסה? תתחיל לחשב את המשקל ואז אפשר יהיה להמשיך עם ההמלצות.

מנהל פורום טיסנים ומכוניות שלט לשעבר... בפורום FXP :)

יותר
26 מרס 2015 19:43 #10 מאת IziG
בקשר לפרופים, בכנות שמה שמפתה הוא המחיר הדי נמוך, בפחות מעשרים ש"ח יש לך רביעיית פרופים. המידה צריכה להתאים לסל"ד של המנועים.

לסט הזה יש משובים חיוביים רבים:
www.banggood.com/Gemfan-9047-Carbon-Nylo...irotor-p-961062.html

ולסט הזה לא (או אולי עדיין לא?):
www.banggood.com/FC-9047-94_7PRO-Electri...1-Pair-p-960558.html

אל תתפתה לפרופים מקרבון, גם אם המחיר נראה לך מצויין לפרופ קרבון "איכותי". אין להם יתרון על הפרופים הרגילים.

יותר
26 מרס 2015 21:25 #11 מאת ישראלי
כמה דקות רצופות לדעתך הרחפן הזה יכול להחזיק באויר?
(בהנחה שמדובר ברחפן + משדר bluetooth).

יותר
26 מרס 2015 21:27 #12 מאת ישראלי
וסתם בכללי, מה הית אומר על הנתונים של הרחפן הבא ?
לדעתך שווה לרכוש אותו?

יותר
26 מרס 2015 22:28 #13 מאת IziG

ישראלי wrote: וסתם בכללי, מה הית אומר על הנתונים של הרחפן הבא ?
לדעתך שווה לרכוש אותו?

זו שאלה קלה יחסית, חישוב גס של מחירי החלקים: $20 למנוע + $15 לבקר + $15 שלדה + $10 פרופים. נראה משתלם. אני אחפש מחר את מחירי החלקים באופן מדוייק יותר.

הנחתי שהמנועים איכותיים כמתבקש ממנועים של DJI (לא יודע אם הם מקוריים או לא). הבקרים בערכה הזו כוללים Firmware מותאם לרחפנים, יחסוך לך עידכון עצמי. בלי לדעת עד כמה איכותית השילדה, הערכתי אותה לפי שילדה זולה סינית שאני מכיר ועושה את העבודה.

לגבי השאלה השניה, כמה זמן הוא יכול לרחף, משימה בלתי אפשרית, אנחנו לא יודעים איזה סטאפ ישב על הרחפן שלך, מה יהיה המשקל שלו וכמה אופטימלי יהיה השילוב של המנועים / בקרים / סוללה / פרופים.

אני יכול לנחש שמערכת בבניה עצמית ראשונה תטוס פחות מ-10 דקות אך זה רק ניחוש.

יותר
28 מרס 2015 15:49 #14 מאת ישראלי

אני יכול לנחש שמערכת בבניה עצמית ראשונה תטוס פחות מ-10 דקות אך זה רק ניחוש.

למה לדעתך זה מה שיקרה? מה יכול "להשתבש" כדי שזה יטוס פחות?
אגב, הרחפן שלך כמה זמן יכול לטוס?

יותר
28 מרס 2015 18:10 #15 מאת IziG
את הרחפן שלי הטסתי 11 דקות והסוללה כמעט התרוקנה לחלוטין, תמיד צריך להשאיר מספיק לנחיתה בטוחה. כשיש רוח והוא צריך לתקן את עצמו כל הזמן, המצב מחמיר.

גם ה-Phantom DJI הראשון לא טס יותר מזה. ושני היצרנים הללו יודעים לבנות רחפנים.

בלי לדעת מה צריכת הזרם של מערכת ה-Bluetooth, אני מעריך שצריכת הזרם שלה זניחה יחסית ל-4 מנועי הרחפן.
אתה צריך לבצע בדיקות עם פרופים שונים כדי למצא את השילוב האופטימלי בין הסל"ד לזמן המקסימלי שאתה יכול למשוך זרם מהסוללה.

ישנם אתרים (כולל זה קישרתי אליו) שמפרסמים דחף כתוצאה משילוב של מנוע / פרופ / מספר תאים בסוללה. תקח את הכל בערבון מוגבל היות שלא כל הפרופים נולדו זהים, ישנם זולים בעלי יעילות נמוכה, מולם פרופים איכותיים שיאריכו את זמן הטיסה. גם המנועים הסיניים מגיעים עם מקדם יעילות נמוך בנוסף לעובדה שאותו מנוע יכול להגיע ביעילות מסויימת היום ובסדרה הבאה לעבוד טוב יותר או פחות.

ובקשר לנפח של הסוללה, כשמעלים את הנפח (מדד ה-mAh) של הסוללה, עולה גם המשקל של המערכת. כלומר אין יחס ישר בין נפח הסוללה לזמן הטיסה.

אם תצליח לבנות מערכת ששוקלת נניח 800 גרם, יכול להיות שתעבור את ה-15 דקות. אך שוב, מדובר בהערכה בלבד.

יותר
מפקחים: IziGShmulik
זמן ליצירת דף: 0.070 שניות